2013 Dupree Wacipi Results

Share

Submitted by Bernita In The Woods

 

Junior Girls Fancy

1st-#106 Lilian With Horn, Aberdeen, SD

2nd-#116 Lennix Dupris, Rapid City, SD

3rd-#126 Olivia Thunder Hawk, Bismarck, ND

Junior Girls Jingle

1st-#104 Ashley Henderson, Box Elder, SD

2nd-#120 Emilie Miner, Eagle Butte, SD

3rd-#125 Sophia Thunder Hawk, Bismarck, ND

Junior Girls Traditional

1st-#101 Aviana Hollow Horn, Rapid City, SD

2nd-#112 Valerie Lends His Horse, Rapid City, SD

3rd-Genevieve Iron Lightning, Eagle Butte, SD

Junior Boys Fancy

1st-#103 Janessa Eagle Horse, Eagle Butte, SD

2nd-#123 Tyler Bullhead, Rapid City, SD

Junior Boys Grass

1st-#109 Sodizin Medicine Bull, Ashland, MT

2nd-#100 Antwan West, Rapid City, SD

3rd-#110 Landin Dupris, Cherry Creek, SD

Junior Boys Traditional

1st-#115 Leland West, Eagle Butte, SD

2nd-#107 Mahki Hollow Horn, Rapid City, SD

3rd-#119 Rayden Bullhead, Rapid City, SD

Teen Girls Fancy

1st-#161 Mianna Killspotted, Box Elder, SD

2nd-#163 Sabrina Pourier, Rapid City, SD

3rd-#179 Mary Louise Garter, Eagle Butte, SD

Teen Girls Jingle

1st-#174 Nique Long, Rapid City, SD

2nd-#176 Christina New Holy, Porcupine, SD

3rd-#170 Kaygan BearComesOut, Lame Deer, MT

Teen Girls Tradition-No contestants

Teen Boys Fancy-No contestants

Teen Boys Grass

1st-#171 Wiley BearComesOut, Lame Deer, MT

2nd-#168 Aubrey Dupris, Cherry Creek, SD

3rd-#169 Tallyn Garreau, Eagle Butte, SD

Teen Boys Traditional

1st-#167 Alize West, Rapid City, SD

2nd-#173 Chris Mercado

3rd-#175 Wesley New Holy, Jr., Porcupine, SD

Women’s Fancy

1st-#216 Carmen Iron Hawk, Red Scaffold, SD

2nd-#223 Aubrey Hale, Takini, SD

3rd-#239 Caitlyn Gunville, Eagle Butte, SD

Women’s Jingle

1st-#Lyndsey New Holy, Porcupine, sD

2nd-#226 Ramona Bradley Smith, Flagstaff, AZ

3rd-#231 Thomasina Mountain Sheep, Pablo, MT

Women’s Traditional

1st-#201 Kella With Horn, Aberdeen, SD

2nd-#210 Delores Curley, Cherry Creek, SD

3rd-#230 Audrey Makes Room For Them, Eagle Butte, SD

Men’s Fancy

1st-#222 Tanner Dupris, Eagle Butte, SD

2nd-#238 Maza Hand, Pine Ridge, SD

3rd-#235 Nick Demarce, Eagle Butte, SD

Men’s Grass

1st-#229 Kyle Mountain Sheep, Pablo, MT

2nd-#209 Mitchum Dupris, Cherry Creek, SD

3rd-#213 Delwin Fiddler, Belcourt, ND

Men’s Traditional

1st-#237 Wesley New Holy, Sr., Porcupine, SD

2nd-#202 Scott With Horn, Aberdeen, SD

3rd-#217 Clark Iron Hawk, Sr., Red Scaffold, SD

 

 

 

Ads